بسمه تعالی

جوش آرگون یا تیگ (TIG)

در جوش آرگون یا تیگ (TIG) برای ایجاد قوس جوشکاری از الکترود تنگستن استفاده می شود که این الکترود برخلاف دیگر فرایندهای جوشکاری حین عملیات جوشکاری مصرف نمی شود.
حین جوشکاری گاز خنثی هوا  را  از ناحیه جوشکاری بیرون  رانده  و  از  اکسیده شدن الکترود جلوگیری می کند.در جوشکاری تیگ الکترود فقط برای ایجاد قوس بکار برده می شود و خود الکترود در جوش مصرف نمی شود در حالیکه در جوش  قوس فلزی الکترود  در جوش مصرف می شود.  در این نوع جوشکاری از سیم جوش(
Filler metal) بعنوان فلز پرکننده استفاده می شود.و سیم جوش شبیه جوشکاری با اشعه اکسی استیلن(MIG/MAG)در جوش تغذیه می شود.

در بین صنعتکاران ایرانی این جوش بانام جوش آلومینیوم شناخته می شود.نامهای تجارتی هلی آرک یا هلی ولد نیز به دلیل معروفیت نام این سازندگان در خصوص ماشینهای جوش تیگ باعث شده بعضا این نوع جوشکاری با نام سازندگان هم شناخته شود. نام جدید این فرایند G.T.A.W  و نام آلمانی آن WIG می باشد. همانطور که از نام این فرایند پیداست گاز محافظ  آرگون میباشد که ترکیب این گاز با هلیم بیشتر کاربرد دارد.
علت استفاده از هلیم این است که هلیم باعث افزایش توان قوس می شود و به همین دلیل سرعت جوشکاری را میتوان بالا برد و همینطور باعث خروج بهتر گازها از محدوده جوش میشود.

عوارض جوشكاري آرگون

جوش ارگون دارای  اشعه مادون  قرمزی  فراتر از تحمل  قوای جنسی انسان هست  به همین دلیل در دنیا این جوش  جای خودش را به co2 داده است. به همین خاطر است که از جوشکارها خواسته میشود لباس روشن  رنگ بپوشند و یک  لایه محافظ  روی  شلوار  جوشکارهای ارگون تعبیه میکنند . ضرر دوم هم به تنگستن برمیگردد که در ساختار ان  از یک ماده رادیو اکتیو  استفاده شده است و طبیعتا  غبار این ماده  پس از مدتی کار  بر اثر تیز کردن تنگستن  وارد  دستگاه تنفسی میشود و مشکلات حاد ریوی را به دنبال خواهد داشت سرفه های شدید و دائم در این مدت  از عوارض سیم جوش 7018 مي باشد که برای  پر کردن  پاس رویی  آرگون استفاده میشود.

 با تشکر از خانم مهندس فراهانی کارشناس بهداشت حرفه ای مرکز حکیمیه

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۳۰ تیر۱۳۹۰ساعت 10:23  توسط مهندس اکبری  |